Działka niezabudowana lepsza pod hipotekę

Niedawno gdzieś w internecie padło pytanie o to które banki które udzielą kredytu konsolidacyjnego pod działkę niezabudowaną. Osobiście nie sprawdzałem tego które gdyż nie interesuje mnie to, ale uważam że każdy bank powinien preferować pod hipotekę właśnie niezabudowane nieruchomości a jeśli zabudowane, to bez lokatorów… Podobnie radzę innego rodzaju wierzycielom, w tym osobom prywatnym.

Wiadomo, że jeśli dłużnik nie zapłaci należności zabezpieczonej hipoteką, to w przypadku egzekucji do nieruchomości wierzyciel hipoteczny jest znacznie uprzywilejowany jak idzie o kolejność zaspokajania gdy wierzycieli egzekwujących jest więcej. Jednak należy mieć na względzie to, że zamieszkałe nieruchomości zniechęcają wielu potencjalnych licytantów. Dlatego że lokatorzy takiej nieruchomości nie mogą zostać wyrzuceni na bruk przez nowego właściciela i jeżeli sami z własnej woli nie wyprowadza się, to eksmisja będzie możliwa dopiero po wskazaniu im lokalu zastępczego, o który jest bardzo trudno. Między innymi to dlatego właśnie wiele egzekucji zamieszkałych nieruchomości nie dochodzi do skutku i może być tak, że nieruchomość nie zostanie zlicytowana ani na pierwszej ani na drugiej licytacji. W kolejnych latach może być to samo i na przykład egzekucja kredytu mieszkaniowego z tegoż mieszkania albo domu może trwać praktycznie bez końca: http://referent.edu.pl/egzekucja-komornicza-kredytu-mieszkaniowego/. Ten problem oczywiście nie występuje w przypadku działek pod zabudowę albo gruntów ornych, które, jak wynika z moich obserwacji, znacznie częściej bywają przedmiotem skutecznej licytacji. Pomimo tego nawet w takich przypadkach sugeruję wierzycielom egzekwującym ogłoszenie licytacji na własną rękę, gdyż działania urzędowe komorników w tym zakresie są często zbyt ograniczone co także skutkuje brakiem licytantów.

Z moich, jako wierzyciela egzekwującego doświadczeń wynika, że najlepszy w tym wypadku jest masowy mailing z wykorzystaniem zakupionych baz adresów mailowych zawierających regionalne firmy i instytucje, jak leci. Oczywiście poprzedzony zapytaniem o zgodę na przesłanie takiej jednorazowej informacji (podać już wtedy że chodzi o licytację nieruchomości oraz że wartość oszacowania wynosi 3/4 albo 2/3 wartości oszacowania, w zależności od tego czy to pierwsza czy już druga licytacja) . Efekty wówczas są nieraz zaskakująco pozytywne i na; licytacji nieraz zjawiają się tłumy licytantów co rzadko ma miejsce gdy ogłasza ją tylko komornik, w prasie.