Nakaz zapłaty obejmujący część roszczenia

Pytanie: Chcialabym uzyskac kilka informacji nt mozliwosci sciagniecia dlugu. Wynajmowalam dom w okolicach Wrocławia, najemca zalega z czynszem od stycznia 2012. Najemca wyprowadzil sie (zostawiajac klucz w skrzynce) i nie uregulowal dlugu do dzis. Czesc dlugu ujeta jest juz w sadowym nakazie zaplaty (pierwsze 2 mce). Pozniej wyslane zostalo przedsadowe wezwanie do zaplaty – bezskuteczne. Jaka jest u Panstwa procedura sciagniecia dlugu od najemcy i jakie dokumenty z mojej strony nalezaloby przedstawic. Prosze mnie rowniez poinformowac jaki jest koszt uslugi windykacji. Zalezy mi zdecydowanie na skutecznosci.

Może Cię też zainteresować: Windykacja za media od najemcy lokalu

Porada: Mając prawomocny nakaz zapłaty powinien Pan zlecić egzekucję komornikowi; żadna firma windykacyjna nie ma egzekucyjnych uprawnień które to ma właśnie komornik. No i zobaczy Pan, czy egzekucja będzie skuteczna, czy komornikowi uda się ściągnąć tę zasądzona należność z rachunku bankowego, z wynagrodzenia za pracę, z nadpłaty podatku, z ruchomości tudzież innych składników mienia dłużnika. Takie czynności właśnie tylko komornik może przeprowadzić. Jeżeli tę zasądzoną część długu uda się komornikowi wyegzekwować, to radze i resztę roszczenia objąć pozwem, kolejnym znaczy (wcześniej poinformowałbym dłużnika o tym, że resztę roszczenia też kieruje Pan na drogę sądową, może dłużnik sam zapłaci już). A jeżeli nie uda się komornikowi wyegzekwować długu, to wtedy windykację wszystkiego można zlecić straszącej firmie windykacyjnej, aby zmusiła dłużnika do dokonania „dobrowolnej” spłaty długu.

Należy też wiedzieć o tym, że choć komornik pobiera na egzekucję od wierzyciela niewielkie zaliczki, to te zaliczki też egzekwuje od dłużnika i zwraca wierzycielowi. A firma windykacyjna (prowadząca windykację dla osoby prywatnej) nie ma prawa ściągać od dłużnika prowizji umownej którą płaci klient firmie windykacyjnej.